

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lipsku
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lipsku informuje, że w związku z aktualną sytuacją epizootyczną na Węgrzech i Słowacji, w zakresie występowania ognisk pryszczycy (FMD) znacznie wzrosło potencjalne ryzyko wystąpienia tej niebezpiecznej dla zwierząt parzystokopytnych choroby na terenie Polski.
Pryszczyca (FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych.
Chorują najczęściej krowy, świnie, kozy, owce oraz zwierzęta dzikie (np. jelenie) Wirus jest wysoce zakaźny dla zwierząt, łatwo się szerzy i charakteryzuje się dużą odpornością w środowisku.
Głównym sposobem przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby jest kontakt między zwierzętami ale również pasza, ściółka, sprzęt, pojazdy i ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zwierzętami. Możliwe jest przenoszenie wirusa wraz z mlekiem, mięsem i innymi produktami pochodzącymi od zakażonych zwierząt. Może wystąpić przenoszenie drogą kropelkową (obecność wirusa w aerozolu).
Objawy pryszczycy to: pęcherze głównie w jamie ustnej i na kończynach, obfite ślinienie, mlaskanie, nadżerki i pęcherze, gorączka, spadek apetytu, niechęć do ruchu, kulawizna, spadek mleczności, ronienia. U młodych zwierząt, np. prosiąt, jagniąt, koźląt, śmierć może wystąpić bez żadnych objawów.
W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, że zwierzęta wprowadzane do stada muszą pochodzić z wiadomego źródła, muszą być oznakowane, w przypadku handlu wewnątrzunijnego zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny, a w przypadku świń świadectwo zdrowia musi być zapewnione także w obrocie krajowym. Pasza i ściółka (siano i słoma) wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z wiadomego źródła. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji.
W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby (w tym w szczególności zmian o charakterze krost, pęcherzy, nadżerek lub wybroczyn na skórze i błonach śluzowych zwierząt kopytnych, ślinotoku, kulawizn, zwiększonej śmiertelności) należy niezwłocznie zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej, albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta), pozostawić zwierzęta w miejscu ich przebywania, uniemożliwić osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie, wstrzymać się od wywożenia produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłok zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych.
Choroba podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania. Zwalczenie pryszczycy w stadzie odbywa się poprzez zabicie zwierząt w ognisku choroby i utylizację ich zwłok. Za zwierzęta zabite przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.
Kontakt:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lipsku
Iłżecka 2
tel: 48 3782544, 579470736