Uwaga – ASF!
HODOWCO!
W związku z wystąpieniem na terenie Polski czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń i realnym zagrożeniem dalszego szerzenia się choroby na terenie kraju Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lipsku przypomina:
1. Aby nie dopuścić do wejścia wirusa do stada świń hodowca powinien:
– solidnie zabezpieczyć chlewnię poprzez odpowiednie jej ogrodzenie, uniemożliwiające kontakt świń z dzikami oraz zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolnożyjących
– ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń i miejsc, w którym znajdują się zwierzęta,
– stosować w gospodarstwie podstawowe procedury sanitarne –stosować odkażanie bieżące , pilnować zmiany obuwia i odzieży przez osoby, które muszą wejść do chlewni,
– nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia, bez świadectw zdrowia lub wykazujących jakiekolwiek objawy osłabienia.
– nie skarmiać zwierząt odpadkami żywności oraz zlewkami kuchennymi.
2. Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie ASF, a także każdej innej choroby zakaźnej jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby (jest to obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Zgłoszenie należy przekazać bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii lub lekarza weterynarii opiekującego się stadem lub do właściwego organu samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz). Objawami nasuwającymi podejrzenie ASF mogą być: wysoką gorączka, sinica skóry uszu, brzucha, wybroczyny na skórze, duszność, pienisty lub krwisty wypławy z nosa, biegunka z domieszką krwi. Należy podkreślić, że właściciele świń nie powinni obawiać się zgłaszania podejrzanych przypadków zachorowań świń ponieważ w przypadku stwierdzenia ASF i likwidacji stada właściciel otrzymuje pełne odszkodowanie z budżetu państwa.
3. Należy zgłaszać przypadki wystąpienia w Państwa stadzie przypadków zwiększonej ilości padnięć, zachorowań świń z objawami nasuwającymi podejrzenie ASF oraz przypadkach zachorowań z nietypowymi objawami. Jednocześnie należy informować o każdym przypadku znalezienia padłego dzika, w tym dzików zabitych podczas wypadków drogowych.